Finala de la Australian Open se repetă la Wimbledon: Serena Williams - Angelique Kerber

Jucătoarea germană Angelique Kerber, locul 4 WTA, a învins-o, joi, cu 6-4, 6-4, pe americanca Venus Williams, locul 8 WTA şi s-a calificat în premieră în finala turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe sora adversarei din semifinale, Serena Williams, locul 1 WTA.

Partida a durat o oră şi 11 minute şi, la capătul ei, Kerber, care a eliminat-o în sferturi pe Simona Halep, a acces în finală fără set pierdut.

Tot joi, Serena Williams a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-0, în 48 de minute, pe rusoaica Elena Vesnina, locul 50 WTA, şi s-a calificat pentru a noua oară în finala turneului de la Wimbledon.

Finala Serena Williams - Angelique Kerber aeste primul meci între cele două de la Australian Open, când germana a obţinut primul ei titlu de Grand Slam din carieră, după 6-4, 3-6, 6-4, cu jucătoarea de pe locul 1 mondial.

Scorul întâlnirilor directe este de 5-2 pentru Williams.

Serena Williams are şase trofee la All England Club, ultimul fiind reuşit anul trecut.