Fed Cup 2015. Eugenie Bouchard, învinsă din nou. Andreea Mitu a făcut spectacol

Andreea Mitu

Eugenie Bouchard (21 de ani, locul 7 WTA) a înfruntat-o pe Andreea Mitu (23 de ani, locul 104 WTA). Andreea Mitu a învins-o pe Bouchard, scor 4-6, 6-4, 6-1.

În primul set cele două jucătoare au mers cu serviciul până la 3-2, când Bouchard a reușit break-ul, dar Mitu a replicat imediat, egalând la 4-4. Bouchard a preluat conducerea cu 5-4, iar apoi a reușit să își adjudece setul pe serviciul româncei, cu 6-4, după 40 de minute, scrie Agerpres.ro.

Mitu a început excelent manșa secundă și a condus cu 2-0, Bouchard a revenit și a egalat, a condus cu 3-2 și 4-3, dar Andreea a jucat din ce în ce mai bine, cu tot mai multă încredere, a egalat (4-4), a reușit un break pentru 5-4, și a luat setul cu 6-4, după ce a salvat patru mingi de 5-5.

În decisiv, Andreea Mitu s-a desprins la 2-0, Bouchard a reușit să își ia o dată serviciul, după care au urmat două ghemuri albe pentru jucătoarea noastră, care a încheiat setul cu un sec 6-1.

Irina Begu nu a putut trece peste problemele fizice suferite în timpul partidei de ieri, astfel că va fi înlocuită de Andreea Mitu pentru această partidă.

Scorul înaintea acestui meci e 1-1. Begu a fost învinsă de Abanda, scor 4-6, 7-5, 6-4, iar Alexandra Dulgheru a câștigat cu Bouchard, 6-4, 6-4.