Cupa României merge la Cluj. CFR a învins Dinamo, 5-4, la loviturile de departajare

CFR Cluj a câştigat finala Cupei României. După 120 de minute, scorul a fost egal, 2-2. Ardelenii s-au impus la loviturile de departajare cu 5-4. Singurul care a ratat a fost Dorin Rotariu.

UPDATE Min 177: Ocazie Dinamo: bară transversală a lui Vali Lazăr

UPDATE: Min 108: ocazie mare pentru Dinamo: Nedelcearu a ratat singur cu Traian Marc

UPDATE: Min 105: s-a încheiat prima repriză de prelungiri: 2-2

UPDATE Min. 90+5: 2-2. Se intră în prelungiri. Două reprize a câte 15 minute.

UPDATE Min 89: GOL CFR: 2-2. Cristian Lopez a egalat în urma unei faze fixe, printr-o lovitură de cap.

UPDATE Min 69:Romario Kortzorg primește cartonașul galben pentru o fază în care îşi loveşte un adversar, Tiago Lopes. Ar fi trebuit roşu. Rednic îi transmite ceva lui Tiago Lopes. Acesta din urmă i-a replicat antrenorului pe un ton răstit, apoi a venit lângă el și Dănciulescu și alte persoane de pe băncile tehnice ale ambelor echipe. Pe imagini se vede cum Tiago Lopes l-a lovit în față pe Rednic.

UPDATE Min. 62: CFR, aproape de egalare prin Camora, care a lovit bara din lovitură liberă.

UPDATE Min. 48: GOL CFR. Juan Carlos Ruiz a micşorat diferenţa. 2-1 pentru Dinamo.

UPDATE min. 46: a început repriza secundă

UPDATE: Min. 45: PAUZĂ: 2-0 pentru Dinamo

UPDATE: Min. 36 GOL Dinamo: Bicfalvi a mărit avantajul "câinilor", în urma unei lovituri de cap

UPDATE: Min. 22 GOL Dinamo: Gnohere a deschis scorul din penalty. 1-0 pentru "câini"

UPDATE: Min. 18 - şansă mare pentru CFR. Bud a reluat periculos o centrare de pe dreapta, dar nu a nimerit ţinta.

UPDATE: Min. 14 - meciul s-a întrerupt în acest minut. Tot stadionul a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ekeng. 14 este numărul pe care Ekeng îl purta pe tricou.

UPDATE Min 10. - ocazie pentru Dinamo. Anton a şutat din afara careului, puţin pe lângă poarta CFR-ului

UPDATE: A început meciul: 0-0

UPDATE 21.35: Fanii lui Dinamo au afişat o scenografie impresionantă. "Bonvoyage Patrick" au titrat "câinii

UPDATE 21.30. Cele două echipe au ascultat imnul României.

UPDATE: Finala Cupei României, ediția 2015-2016, Dinamo - CFR Cluj, se va desfășura sub spectrul decesului lui Patrick Ekeng, 14 pentru Ekeng, cu trimitere la numărul pe care l-a purtat Ekeng la Dinamo.

UPDATE: Echipele de start:

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palic, Kortzorg – Gnohere;

Rezerve: Muțiu – Nedelcearu, Bartalstovu, I. Șerban, A. Marc, V. Lazăr, Vl. Olteanu;
Antrenor: Mircea Rednic;

CFR: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud, Nouvier;

Rezerve: Vîtcă – Nascimento, Cr. Lopez, L. Goian, Beleck, D. Filipe Coelho, Vitor Bruno;
Antrenor: Antonio Conceicao.

UPDATE: Jucătorii de la CFR Cluj au decis să facă și ei un gest prin care să-și exprime compasiunea față de întreaga suflare a roș-albilor, în urma decesului lui Patrick Ekeng.

Tricourile ardelenilor vor fi inscripționate frontal cu datele acestei întâlniri care poate aduce în vitrina clubului din Gruia a patra Cupă a României, potrivit celor de la Digisport. În afara inserțiilor de pe față, pe mâneca dreaptă a tricourilor a fost inscripționat un mesaj în semn de omagiu: ”Rest in peace Patrick Ekeng!”

Pentru această întâlnire, Comisia Centrală a Arbitrilor a delegat brigada de arbitri care va oficia la Campionatul European din Franţa. Astfel, la centru se va afla Ovidiu Haţegan, ajutat la linii de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Al patrulea arbitru va fi Radu Ghinguleac, în timp ce arbitri adiţionali vor fi Alexandru Tudor şi Sebastian Colţescu.

Pentru Ovidiu Haţegan va fi a doua finală de Cupa României pe care o va arbitra, după cea din sezonul 2013-2014, atunci când a condus la centru meciul dintre FC Steaua Bucureşti şi Astra Giurgiu. Partida a fost câştigată la lovituri de departajare de formaţia giurgiuveană, scor 4-2, după ce, la finalul celor două reprize de prelungiri, tabela a arătat 0-0. Din brigada care a condus acea finală au mai făcut parte Octavian Şovre şi Sebastian Colţescu, ultimul din postura de arbitru de rezervă.

Conform gsp.ro, patronul lui Dinamo, Ionuţ Negoiţă, le-a promis elevilor lui Mircea Rednic prime de ordinul zecilor de mii de euro.

"Este important să terminăm victorioși pentru Patrick! Acest trofeu va fi al lui. Jucați pentru el", ar fi spus Ionuţ Negoiţă.