Chelsea, finalistă în Liga Campionilor, după ce a învins cu 3-2 pe Liverpool

Fotbal internaţional

Chelsea este cea de-a doua finalistă a Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins aseară, după prelungiri, pe Liverpool cu scorul de 3-2. În meciul tur disputat săptămâna trecută scorul fusese egal, 1-1. Chelsea va întâlni în finala de pe 21 mai, de la Moscova pe Manchester United, care s-a calificat după ce a eliminat Barcelona.

Chelsea s-a calificat pentru prima dată în istoria sa în finala Ligii Campionilor. Echipa lui Abramovici a învins cu 3 la 2 pe Liverpool şi va juca pe 21 mai ultimul act al competiţiei în compania diavoliror roşii de la Manchester United. Chelsea a condus cu 1 la 0 până aproape de final, dar golul marcat de Torres a trimis meciul în prelungiri. Lampard, din penalty şi Drogba au înscris şi golul târziu al lui babel nu a făcut decât să mai pună puţină sare pe rana deschisă a cormoranilor.