BUTE-PASCAL LIVE. AICI vezi LIVE VIDEO meciul BUTE-PASCAL LIVE

BUTE-PASCAL. LUCIAN BUTE a pierdut meciul cu JEAN PASCAL, disputat în această dimineaţă la Montreal. PASCAL a câştigat la puncte meciul cu BUTE prin decizie unanimă din partea celor trei arbitri: 116-112, 117-110, 117-111.

BUTE-PASCAL LIVE. Cel mai aşteptat meci de box din istoria Canadei, BUTE-PASCAL LIVE, programat, duminică dimineaţă, la ora 6:15, va fi transmis în direct de Digi Sport, după ce RCS-RDS a cumpărat drepturile de televizare.

BUTE PASCAL LIVE

JEAN PASCAL a câştigat la puncte meciul cu LUCIAN BUTE prin DECIZIE UNANIMĂ.

REPRIZA 12: BUTE a încercat să schimbe soarta meciului în ultima repriză. S-a terminat! PASCAL va câştiga la puncte.

REPRIZA 11: BUTE a avut o combinaţie cu PASCAL la colţ. dar fără forţă. PASCAL a replicat dur.

REPRIZA 10: PASCAL a câţtigat şi această repriză. BUTE, aproape de a fi umilit!

REPRIZA 9: PASCAL a fost din nou mai activ şi a lovit mai mult. BUTE, fără replică.

REPRIZA 8: BUTE a căzut după ce a fost agăţat de PASCAL. Nu a fost considerat KO.

REPRIZA 7: BUTE şi PASCAL au fost în echilibru. Lipsesc loviturile puternice, ambii pugilişti evită să atace decisiv.

REPRIZA 6: BUTE a mai echilibrat disputa cu PASCAL.

REPRIZA 5: PASCAL este mai puternic şi prfită din plin de acest lucru. BUTE nu are replică. Până acum nu a prin nici o lovitură mai tare!

REPRIZA 4: BUTE este în continuare dominat. PASCAL conduce lupta şi a punctat mai bine şi în această rundă.

REPRIZA 3: BUTE şi-a mai revenit, dar tot PASCAL a dominat vcentrul ringului.

REPRIZA 2: PASCAL a avut un atac furibun pe final, BUTE s-a apărat greu. Pare să fi fost repriza lui PASCAL.

REPRIZA 1: BUTE atacă, dar PASCAL se apără atent. Echilibru în prima repriză.

BUTE PASCAL LIVE. A început GALA BUTE PASCAL

ora 06:12 - Egalitate intre Carlos Takam (Camerun) si Mike Perez (Cuba).

ora 05:15 - Eleider Alvarez (Columbia) l-a batut la puncte pe Andrew Gardnier (Canada).

ora 04:30 - Sebastien Gauthier (Canada) si Javier Franco (Mexic) au terminat la egalitate.

ora 03:50 - Mikael Zewski (Canada) l-a facut KO in runda a 7-a pe Krzysztof Szot (Polonia).

ora 02:50 - Oscar Rivas (Columbia) l-a invins prin TKO in runda a 3-a pe Shawn Cox (Barbados).

Ora 02:30 - Artur Beterbiev (Rusia) l-a invins pe Gabriel Lecrosnier (Franta) prin TKO in runda a 4-a.

BUTE PASCAL LIVE. Programul galei

BUTE PASCAL LIVE. Pana la lupta dintre BUTE si PASCAL, gala de la Montreal va propune urmatoarele partide:

Sebastien Bouchard (Canada) vs Giuseppe Lauri (Italia)

Yves Ulysse Jr. (Canada) vs Evaggelos Tsirimokos (Belgia)

Sebastien Gauthier (Canada) vs Javier Franco (Mexic)

Artur Beterbiev (Rusia) vs Gabriel Lecrosnier (Franta)

Mikael Zewski (Canada) vs Krzysztof Szot (Polonia)

Oscar Rivas (Columbia) vs Shawn Cox (Barbados)

Eleider Alvarez (Columbia) vs Andrew Gardnier (Canada)

Mike Perez (Cuba) vs Carlos Takam (Camerun)

Pentru LUCIAN BUTE, meciul cu JEAN PASCAL va fi primul după mai bine de un an. Ultimul adversar al lui LUCIAN BUTE a fost rusul Denis Gracev, pe care l-a învins la puncte, după 12 runde.

LUCIAN BUTE are în palmares 31 de victorii şi o singură înfrângere, înregistrată în iunie 2012, când a pierdut centura IBF în faţa lui Carl Froch, prin KO în runda 5.

JEAN PASCAL are în palmares 28 de victorii, un  meci egal şi două înfrângeri.

BUTE-PASCAL LIVE. LUCIAN BUTE si JEAN PASCAL vor lupta pentru centura WBC Diamond, un trofeu onorific pus la bataie in meciuri istorice. Din punct de vedere financiar, LUCIAN BUTE si JEAN PASCALvor incasa cate doua milioane de dolari in urma meciului BUTE-PASCAL LIVE, programat, duminica dimineata, la Montreal.

BUTE-PASCAL LIVE. Meciul BUTE-PASCAL LIVE a fost amânat aproape opt luni,din cauza unei accidentări a lui BUTE. Între timp, PASCAL a mai disputat un meci, pe care l-a câştigat.

Întâlnirea de la Montreal a fost prefaţată de conferinţa de presă, unde PASCAL s-a declarat extrem de deranjat de declaraţiile făcute de BUTE.

"Când te referi la naţionalitatea oamenilor, la rasa lor, la convingerile lor religioase, la orientarea lor sexuală sau dacă vorbeşti despre familiile lor... Asta e lipsă de respect, iar nu nu am făcut niciodată aşa ceva", a declarat PASCAL.

"Dimpotrivă, Lucian Bute, în ultima vreme, a dovedit lipsă de respect, a spus ceva care m-a şocat. A spus că îmi va închide botul. Doar animalele au bot, eu sunt om, am gură. Dacă are curaj, Bute să vină să mi-o spună în faţă", a mai declarat PASCAL.

BUTE a precizat că a fost vorba doar de o expresie pe care a învăţat-o în Quebec şi nu a dorit să insulte. BUTE a recunoscut că există lucruri de reglat între cei doi, dar "le vom regla în ring".

Peste 20.000 de bilete s-au vândut pentru meciul BUTE - PASCAL LIVE, considerat poate cel mai important din istoria boxului canadian.

BUTE-PASCAL LIVE. Moment decisiv pentru LUCIAN BUTE

LUCIAN BUTE are câteva avantaje în faţa lui JEAN PASCAL, susţine Rudel Obreja, fostul preşedinte al FR Box. Obreja a adăugat că, în cazul unei înfrângeri, pentru BUTE va urma o perioadă foarte grea.

"Bute are avantajul tehnicii, al braţelor mai lungi, al jocului de picioare. Din ce am reuşit să percepem, în ceea ce priveşte publicul, Bute este favorit pentru că reprezintă  partea elegantă a boxului şi a Canadei, partea franceză, în timp ce Pascal este mai agresiv, este mai din Sud. Dacă Bute nu va reuşi să câştige acest meci, urmează o perioadă gri în cariera sa. Nu trebuie să-i ţinem pumnii, pumnii trebuie să-i dea", a declarat Rudel Obreja la Sport Total FM.

BUTE-PASCAL LIVE. Ultima declaraţie a lui BUTE înainte de meciul cu PASCAL

LUCIAN BUTE este sigur de victorie înaintea partidei cu JEAN PASCAL.

"Toate au importanţa lor în pregătirea unui meci. Şi pregătirea fizică e foarte importantă pentru că dacă nu eşti pregătit nu poţi rezista 12 reprize. Cea mentală te ajută să-ţi stăpîneşti emoţiile pentru că presiunea e foarte mare în această perioadă. Cred că am putut să le gestionez pe toate.

Mă simt foarte bine, am avut un cantonament foarte bun. Am fost aici, la Montreal, împreună cu stafful meu şi am avut la îndemînă tot mi-a trebuit. Am avut trei parteneri de sparring, doi americani şi un canadian. Mă simt într-o formă extraordinară, psihologic vorbind stau foarte bine.

Am mintea limpede, ştiu ce vreau, ştiu ce pot, am încredere în abilităţile mele şi stiu că va totul fi bine. Eu sînt campionul", a spus LUCIAN BUTE la Digi Sport.

BUTE-PASCAL LIVE. Cine sunt BUTE şi PASCAL

LUCIAN BUTE

Data naşterii: 28 februarie 1980 (Pechea)

Meciuri la profesionişti: 32

Victorii: 31 Victorii prin KO: 24 Egaluri: 0 Înfrângeri: 1 Înfrângeri prin KO: 1