Aur pentru România la monobob în Cupa Mondială

Sportivul Mihai Tentea, în vârstă de 18 ani, legitimat la Clubul Sportiv Mușcelul Câmpulung, a câștigat locul I la proba de monobob din Cupa Mondială de la Lillehammer, Norvegia.

Competiția a avut la start 25 de bobeori din țări cu tradiție în acest sport, iar românul s-a impus la prima manșă de concurs cu timpul de 57 secunde și 37 de sutimi, iar în manșa a doua 57 secunde și 87 de sutimi.

Mihai Tentea este pregătit de antrenorul Daniel Păcioiau și în etapele anterioare a obținut locul 1 si locul 5 la Calgary, Canada, locul 4 si locul 5 Innsbruck, Austria, iar miercuri, 16 decembrie, a avut și cel mai bun timp de start din competiție: 5 secunde și 55 sutimi, informează Federaţia Română de Bob şi Sanie.

Mihai Tentea s-a calificat astfel fără emoții la Jocurile Olimpice de Tineret care se vor desfășura în luna februarie 2016 la Lillehammer.