Aproape de o minune! ASA Tg. Mureş a învins cu 2-1 în deplasare, la St. Etienne

ASA Tg. Mureş a ieşit cu fruntea sus din cupele europene. Echipa lui Vasile Miriuţă a învins cu 2-1 în deplasare, la St. Etienne, dar a ratat calificarea în play-off-ul competiţiei din cauza eşecului de pe teren propriu, de săptămâna trecută, 0-3.

Primul gol al meciului a fost marcat de Luis Pedro de la ASA, în minutul 39, după o fază spectaculoasă. Apoi, în minutul 62, fundașul Ivan Gonzalez a făcut 2-0 pentru români: a marcat cu o lovitură de cap din șase metri, iar șansele mureșenilor de a trimite meciul în prelungiri erau tot mai mari.

Speranțele mureşenilor s-au risipit în minutul 71, când același Ivan Gonzalez a deviat mingea în proprie poartă. Meciul s-a încheiat 2-1 pentru ASA, iar vicecampioana României a spălat ruşinea din tur.