MENIU

Viorel Cataramă a câștigat definitiv procesul cu CNSAS. Milionarul nu a fost informator al Securității

Cataramă a contestat verdictul CNSAS privind relația sa cu Securitatea

Omul de afaceri Viorel Cataramă a câștigat definitiv, la Înalta Curte de Casație și Justiție, procesul intentat Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității. Instituția i-a eliberat omului de afaceri, în 2019, o adeverință potrivit căreia ar fi fost colaborator al Securității.

Catarama a contest verdictul și a câștigat în primă instanță, însă CNSAS a înaintat recurs, acțiune respinsă definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție, în hotărârea a fost pronunțată miercuri, 11 iunie.

Potrivit adeverinței eliberate de CNSAS din 2019, Viorel Cataramă, candidat la alegerile prezidențiale la vremea respectivă, ar fi fost informator al Securității, iar notele pe care le transmitea erau semnate de acesta atât cu numele real cât și cu cele conspirative, „W”, „Viorel” și „Voicu”.

Omul de afaceri a contestat verdictul, iar o decizia pronunțată de Curtea de Apel București în 2023, prin Secția a VIII-a contencios administrativ și fiscal, i-a fost favorabilă lui Cataramă.

Mai multe articole despre:
viorel catarama securitate informator proces cnsas