Nicolae Ciucă a felicitat echipa de aur a înotului românesc: „Patru tineri care au făcut ca simbolurile României să fie pe prima treaptă a podiumului”

Nicolae Ciucă a felicitat echipa de aur a înotului românesc

Nicolae Ciucă a felicitat echipa de aur a înotului românesc. Miercuri, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur în proba de 4x100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

„Doresc să felicit echipa de aur a înotului românesc. Este vorba, din nou, de campionul nostru David Popovici, de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cosma şi Patrick Dinu, patru tineri care au făcut din nou ca simbolurile României să fie pe prima treaptă a podiumului”, a spus premierul în şedinţa de Guvern.

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur în proba de 4x100 m liber, la la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07 s.

AUR pentru Popovici și echipa României la ștafeta de 4x100m liber - A fost stabilit un nou record al competiției