MENIU

UE a eșuat să adopte noi sancțiuni împotriva Rusiei. Un lider european consideră "idioată" propunerea Comisie conduse de Ursula von der Leyen

Statele UE au eșuat miercuri pentru a doua zi la rând să aprobe al 18-lea pachet de sancțiuni europene împotriva Rusiei. Inițiativa a fost blocat de Slovacia, țară al cărei premier a calificat drept "idioată" propunerea venită de la Comisia Europeană, condusă de Ursula von der Leyen

Slovacia  a cerut garanţii pentru a nu fi afectată de oprirea importurilor de gaz rusesc în UE începând din anul 2028, au declarat diplomaţi europeni agenţiei Reuters, potrivit Agerpres.

După ce marţi, la o reuniune a miniştrilor europeni de externe, Slovacia a cerut amânarea votării acestui pachet, ea a blocat prin veto la o reuniune la nivel de ambasadori miercuri adoptarea noului pachet de sancţiuni. Malta a exprimat de asemenea o obiecţie, afirmă sursele diplomatice.

Slovacia “respinge propunerea idioată a Comisiei Europene de a opri fluxurile de gaz rusesc începând din anul 2028”, a semnalat marţi premierul social-democrat slovac Robert Fico.

“Aceasta este pur şi simplu sinucidere economică să mergem în punctul în care să trebuiască să nu mai avem nici gaz, nici combustibil nuclear, nici petrol, doar pentru că un fel de nouă Cortină de Fier se construieşte între lumea occidentală şi probabil Rusia şi alte ţări”, a remarcat Fico.

Mai multe articole despre:
UE sanctiuni rusia slovacia ursula idioată