Moțiunile împotriva premierului Bolojan și a unor miniștri USR au PICAT. Opoziția lansează acuzații grave la adresa Coaliției care l-a susținut – LIVE TEXT
Toate cele trei moțiuni împotriva premierului Bolojan și a mai multor miniștri USR au fost respinse. Opoziția a lansat acuzații grave la adresa Coaliției care l-a susținut pe șeful guvernului, în ciuda deselor critici pe care politicieni ai partidelor de la putere le-au lansat la adresa lui Ilie Bolojan.
La ora 16:00 sunt așteptați în Parlament premierul Ilie Bolojan, în funcția de ministru interimar al Educației, ministrul Apărării, Radu Miruță, dar și ministrul de Externe, Oana Țoiu, pentru a da explicații cu privire la problemele din fiecare domeniu.
Ilie Bolojan este chemat de Opoziție să explice scandalul cu tăierile din Educație, în timp ce ministrul de Externe, Oana Țoiu, este chemată să dea explicații legat de scandalul Mercosur, după ce mai multe voci din spectrul politic au criticat decizia țării noastre, dar mai ales faptul că nu s-a discutat în țară și, mai ales, în Coaliție înainte de a se lua această decizie. Sunt mai multe acuzații că decizia s-ar fi luat pe persoană fizică.
La ora 16:00 în Parlament, vom vedea și un vot pe aceste moțiuni, după dezbatere. Foarte important de precizat este că nu este obligatoriu, dacă trec aceste moțiuni, ca miniștrii să fie demiși, însă ar fi un semnal puternic că aceștia și-au pierdut susținerea Parlamentului.
În tot acest timp, la Camera Deputaților, tot la ora 16:00, este chemat și ministrul Energiei, Bogdan Ivan, de către cei din USR, ca să dea explicații cu privire la criza apei de la Vidraru, asta în condițiile în care, în momentul în care a fost o criză a apei la Prahova, cei din USR i-au luat apărarea ministrului Mediului, Diana Buzoianu, atunci când Opoziția a chemat-o să dea explicații.
În tot acest timp, liderul AUR, George Simion, anunță și o moțiune de cenzură pe care o va depune în perioada următoare, care, dacă ne uităm la tensiunile din Coaliție, ar putea să ducă la căderea Guvernului. Cei din AUR au anunțat că ar fi dispuși să preia guvernarea doar pe termen scurt, până la organizarea de alegeri anticipate.