MENIU

Nicușor Dan aleargă după voturi, Capitala este în haos. Consilierii generali avertizează: Bucureștiul a strâns datorii uriașe în mandatul său

Nicușor Dan aleargă după voturi, Capitala este în haos / Foto: Inquam Photos

În timp ce a lăsat Capitala de izbeliște, Nicușor Dan ține cu dinții de cursa prezidențială și vrea să adune voturi cu orice preț. Consilierii generali din primărie vin cu atacuri în rafală la adresa edilului și spun că în acest moment Bucureștiul se îndreaptă către un colaps termic din cauza datoriilor. Aceștia susțin că în mandatul lui Nicușor Dan s-au acumulat datorii de peste 650 de milioane de lei la care se adaugă penalități. 

Situația la nivelul Capitalei este una destul de critică, spun consilierii generali din cadrul Primăriei Capitalei și atrag atenția că, în aceste momente, Bucureștiul este la un pas de colaps termic, din cauza datoriilor acumulate în mandatul primarului Nicușor Dan. Potrivit consilierilor generali, vorbim despre datorii de 653 de milioane de lei, la care se adaugă și penalități. 

În plus, aceștia susțin că au făcut mai multe solicitări către primarul general, însă acesta ar fi refuzat să semneze eșalonarea plății acestor datorii și, mai mult, atrag atenția că sunt în aceste momente datorii și către furnizării de energie: este vorba despre compania municipală Termoenergetica, ce ar avea datorii către furnizori de peste 1,2 miliarde de lei. Potrivit consilierilor, aceste datorii vin în condițiile în care zilnic sunt avarii la sistemul de termoficare. 

pe de altă parte, atrag atenția consilierii, există și alte datorii ale Primăriei Capitalei către instituții importante: ANAF, Hidroelectrica, ANRE sau Apa Nova, în valoare de 64 de milioane de lei. 

Consilierii au dat asigurări că vor face toate demersurile pentru ca primarul general să se ocupe de acest lucru. 

Mai multe articole despre: