MENIU

Lovitură de teatru. Asasinul lui Khashoggi a primit 11 mesaje chiar înainte de crimă. De la cine

Asasinarea jurnalistului saudit, o enigmă aproape descifrată

Lovitură de teatru: prințul saudit Mohammed bin Salman i-a trimis cel puțin 11 mesaje celui mai apropiat consilier, care a supravegheat echipa care a ucis jurnalistul Jamal Khashoggi, în orele de dinaintea și după moartea jurnalistului, potrivit unui raport secret CIA.

Informația explozivă apare în Wall Street Journal tocmai în timpul summit-ului G20, unde prințul Mohammed bin Salman este presionat să ofere explicații despre asasinarea jurnalistului Khashoggi.

Conform raportului CIA secret, se poate spune cu o siguranţă „medie spre mare" că prinţul Mohammed l-a vizat personal pe Khashoggi, „ordonând probabil uciderea sa".

Prinţul Mohammed bin Salman i-ar fi trimis mesaje electronice lui Saud al-Qahtani, cel care superviza echipa de 15 persoane care l-au ucis pe Khashoggi şi se afla în comunicare directă cu liderul echipei în Istanbul, se arată în articolul WSJ.

Mai multe articole despre:
null