FOTO/ ISU Bucuresti-Ilfov: O nouă bază pentru decontaminarea autospecialelor și personalului care gestionează cazurile de Covid-19, operaționalizată astăzi
Începând cu această dimineață, Inspectoratul pentru Situații de Urgență București Ilfov (ISUBIF) a operaționalizat o nouă bază pentru decontaminarea autospecialelor și personalului care gestionează cazurile de Covid-19, în incinta Secției de Pompieri Expoziție de la Romexpo. Informația a fost publicatî în urmă cu puțin timp pe pagina de Facebook a ISU București-Ilfov.
"Prin acest demers realizăm o mai bună acoperire a zonei de competență și obținem o scădere semnificativă a timpilor de deplasare și de așteptare în vederea decontaminării, pentru resursele de intervenție.
În ceea ce privește baza pentru decontaminare amplasată în cadrul Secției de Protecție CBRN, din Șoseaua Gării Cățelu, în ultimele 7 luni au fost decontaminate peste 14000 de autospeciale și peste 42000 de persoane.
În această bază au fost efectuate recent modificări ale modului de organizare, pentru adaptare la condițiile meteorologice. În acest sens, au fost amplasate 3 containere încălzite pentru înlocuirea corturilor, în zona de așteptare post-decontaminare", se arată în mesajul celor de la ISU București-Ilfov.
Mai multe articole despre:
centru decontaminare covid bucuresti-ilfov