CFR Cluj - CS U Craiova, Supercupa României 2018, decisă de un penalty

<p><span>Foto: Inquam Photos/George Calin</span></p>

CFR Cluj a învins-o cu 1-0 pe CS U Craiova, în Supercupa României. Unicul gol la debutul lui Edward Iordănescu pe banca ardelenilor a fost reușit de Culio, din penalty, în minutul 78.

CFR Cluj a reușit să își adjudece Supercupa României, după succesul cu 1-0 în fața CS U Craiova, în partida disputată pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Unicul gol al meciului a fost înscris de Emmanuel Culio, în minutul 78, dintr-o lovitură de la 11 metri.

CFR Cluj a cucerit, astfel, cel de-al 11-lea trofeu în ultimii 10 ani şi a treia Supercupă a României din istoria clubului fondat în 1907.

Echipele

CFR Cluj: 87. Arlauskis - 77. Peteleu (6. Manea, 46), 55. Vinicius, 30. Mureșan, 45. Camora-cpt. - 19. Culio, 28. Hoban, 8. Djokovic - 10. Deac, 20. Țucudean (18. Costache, 87), 27. Mailat (9. Omrani, 55'). Antrenor: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Vâtcă - 5. Maleš, 7. Păun, 37. Bordeianu

CS U Craiova: 13. Pigliacelli - 4. Popa (16. Markovic, 79), 24. Gardoș, 2. Tiago - 30. Dimitrov, 8. Mateiu, 23. Zlatinski, 11. Bancu - 10. Cicâldău - 14. Glavina (9. Burlacu, 65), 28. Mitriță-cpt. Antrenor: Devis Mangia

Rezerve: 1. Popescu - 3. Briceag, 6. Kelic, 22. Bărbuț, 33. Mihăilă