MENIU

Cei afectaţi de furtună îşi pot depune dosarele cu daunele suferite la Primărie

Cei afectaţi de furtuna din Vestul ţării vor putea să-şi depună dosarele cu daunele suferite, astfel încât să se poate efectua o evaluare completă a pagubelor, care să permită sprijinirea celor afectaţi.

În Vestul ţării au fost înregistrate şi pagube materiale, însă valoarea acestora este deocamdată în curs de stabilire. Autorităţile locale au luat imediat primele măsuri astfel că de îndată de vremea a permis acest lucru au fost demarate intervenţiile vizând deblocarea drumurilor.

Primarul muncipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a declarat că în cel mai scurt timp posibil cei care au avut de suferit din cauza furtunii vor putea să -şi depună dosarele cu daunele suferite, astfel încât să se poate efectua o evaluare completă a pagubelor, care să permită sprijinirea celor afectaţi.

"În regim de urgență vom convoca Consiliul Local după evaluarea pagubelor pentru a veni în sprijinul celor care au suferit daune", a declarat edilul care a precizat că de luni la parterul Primăriei Baia Mare este organizat un ghișeu dedicat cetățenilor care își vor depune dosarele cu daunele suferite.

Sursa 

Mai multe articole despre:
furtuna daune furtuna daune cetăţeni furtună