MENIU

Bolojan recunoaște că a creat haos în rândul românilor din cauza măsurilor absurde: „Cetățenii ajung într-o situație de oboseală pentru că nu văd rezultate”

Bolojan recunoaște că a creat haos în rândul românilor din cauza măsurilor absurde (foto: Inquam Photos)

Premierul Ilie Bolojan a declarat, într-un interviu pentru presă, că presiunea socială asupra Guvernului reprezintă „o constantă” în perioade dificile, însă aceasta crește semnificativ atunci când autoritățile nu acționează „cu rapiditate” și nu oferă rezultate vizibile.

Astfel, premierul recunoaște că măsurile adoptate de către guvernul pe care îl conduce provoacă haos și nemulțumire în rândul populației.

Întrebat despre eventualele tensiuni sociale cauzate de măsurile economice și fiscale, precum majorarea TVA și a impozitelor, Bolojan a subliniat că cetățenii ajung într-o stare de oboseală atunci când reformele nu sunt aplicate la timp.

„Cetățenii ajung într-o situație de oboseală pentru că noi, în loc să facem ceea ce trebuie cu o anumită rapiditate, în așa fel încât să corectăm nedreptăți, în așa fel încât să îndreptăm lucrurile, în așa fel încât costul acestor reforme să fie preluate cât mai repede și de aparatul de stat, pe bună dreptate apare oboseala totală a cetățenilor pentru că nu văd rezultate”, a declarat Bolojan.

Acesta a oferit ca exemplu amânarea deciziei Curții Constituționale privind legea magistraților, avertizând că România riscă să piardă peste 200 de milioane de euro dintr-un jalon al Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

 

„Vă puteți da seama că, indiferent care va fi decizia, în loc să o luăm la timp, într-un timp rezonabil, suntem în situația în care pierdem niște bani și n-au cum nici cetățenii României, nici orice om rațional să fie de acord cu această situație. Și atunci, nefăcând lucrurile la timp, amânându-le, întârziind, într-o formă sau alta, amânând rezolvarea problemelor, nu face decât să pierdem cu toții, pentru că cetățenii României, pe bună dreptate, își pierd răbdarea”, a declarat Ilie Bolojan.

Declarațiile vin în contextul în care Guvernul este supus unor presiuni tot mai mari generate de efectele măsurilor fiscale și de implementarea întârziată a unor reforme asumate prin PNRR.