Au fost reținuți dealerii care le-au vândut droguri criminalilor lui Mario. Ce au stabilit procurorii?
Ancheta continuă la o lună după ce Mario a fost ucis cu sânge rece de proprii colegi. Autoritățile au destructurat rețeaua de dealeri care le-au furnizat droguri criminalilor din Cenei, iar patru dintre aceștia au fost reținuți.
Mai mult, anchetatorii au stabilit că adolescenții au avut discernământ în momentul în care l-au omorât pe Mario.
Criminalii lui Mario aveau discernământ
Procurorii au făcut percheziții la cinci adrese din comuna Uivar, unde locuiesc furnizori de droguri care, potrivit surselor din anchetă, ar fi fost apropiați de cei trei adolescenți care au plănuit moartea lui Mario. Doar într-o singură locuință autoritățile au descoperit 800 de grame de canabis, 600 de grame dintr-un drog de mare risc și un pistol.
Cei cinci au fost duși la audieri, iar patru dintre ei au fost reținuți. Aceștia le-au pus la dispoziție drogurile tinerilor care le-au vândut ulterior criminalilor.
Între timp, anchetatorii au stabilit că adolescenții care l-au ucis pe Mario au avut discernământ în momentul în care au comis crima și pot răspunde penal, susține avocatul care reprezintă familia victimei.
A fost emis raportul medico-legal care arată că Mario nu se afla sub influența stupefiantelor, așa cum se acuza.