Încă o decizie aberantă a ministrului Grindeanu: modernizarea Gării de Nord, lăsată pe mâna unei firme cu un singur angajat. Unde se duc 90 de milioane de euro O companie cu doar un angajat primește pe mână de la ministrul Grindeanu 90 de milioane de euro pentru modernizarea Gării de Nord din București. Este o nouă decizie cel puțin ciudată luată de Grindeanu.
Marcel Ciolacu anunță că plafonarea prețurilor pentru alimente continuă până la sfârșitul anului Premierul Marcel Ciolacu anunţă prelungirea aplicării Ordonanţei prin care sunt plafonate adaosurile pentru unele alimente de bază sau produse agricole. Conform acestuia, actul normativ va fi în vigoare până la finalul acestui an.
Marcel Boloş anunţă că o nouă tranşă de bani europeni din PNRR vine în ţară, de 2,7 miliarde euro Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş anunţă că o nouă tranşă de bani europeni din PNRR vine în ţară, în valoare de 2,7 miliarde euro, după ce Comitetul Economic şi Financiar (EFC) a dat aviz pozitiv pe cererea de plată numărul II din PNRR, ultimul pas necesar pentru ca Comisia Europeană să adopte decizia privind plata acestei tranşe.
Propunere inedită din partea unui consilier BNR: Referendum pentru eliminarea pensiilor speciale Guvernanții ar avea soluții pentru desființarea pensiilor speciale, dacă ar vrea. O propunere vine de la un consilier al guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. Acesta a cerut chiar un referendum pentru eliminarea pensiilor speciale.
Cât a ajuns să coste uleiul de măsline în Grecia. Prețurile care i-au îngrozit pe români Sezonul estival se apropie de final, iar românii se bucură de ultimele zile de vacanță din Grecia. Înainte să revină în țară, cei mai mulți au grijă să cumpere produsele tradiționale preferate, iar de pe listă nu lipsește uleiul de măsline.
Variante pentru noua lege a pensiilor: Formula de calcul - Vârsta de pensionare crește cu ani Apar variante despre cum ar putea arăta noua lege a pensiilor. Formula de calcul, indexarea, majorările anuale, toate se vor schimba. Este anunțul așteptat de peste cinci milioane de pensionari.
Noi ajutoare pentru români din luna septembrie - Bani pentru mâncare și facturi: cât primesc pensionarii Vești bune pentru o parte dintre români! Luna aceasta vine cu noi ajutoare de la stat pentru cei cu venituri mici. Câte aproape o mie de lei urmează să ajungă la fiecare începând cu luna septembrie, iar banii pot fi folosiți pentru alimente și plata facturilor.
Val de scumpiri la raft - Scenariu sumbru pentru români după negocierile eșuate la Bruxelles Românii nu scapă de scumpiri, iar acum vine un scenariu sumbru și de la oficialii europeni! Prețul alimentelor s-ar putea dubla, totul în condițiile în care Comisia Europeană cere o singură taxă pe valoare adăugată!
Rabla 2023. Pe 1 septembrie începe seisunea de toamnă. Ce modificări sunt Sesiunea de toamnă la Rabla Clasic și Rabla Plus începe oficial din 1 septembrie. Perioada de înscriere pentru noua sesiunea a început deja în 29 august, iar aceasta se va încheia în 12 septembrie.
STUDIU. Prețurile la motorină au crescut cu 70% în ultimul an Conform unui studiu, prețurile carburantului (diesel) a suferit modificări în această perioadă, cel mai mic preț fiind în luna mai 2023, 6.49 ron/litru iar cel mai mare preț fiind în luna iunie 2022, 9.24 ron/litru.
Ce fac românii ca să își asigure traiul la bătrânețe. Sumele incredibile care s-au strâns în conturile private de pensii Măsuri disperate de teamă că rămân fără bani! În timp ce noua lege a pensiilor pare uitată într-un sertar, românii caută variante pentru a-și asigura un venit la bătrânețe, iar investiția în piloanele de pensii private este una dintre cele mai sigure variante!
ROBOR 31 august 2023. Indicele bancar la trei luni închide luna august la 6,40% - Creditele NU scad Indicele ROBOR la trei luni a stagnat în a doua jumătate a lunii august și încheie luna la 6,40%.
Se prelungește termenul de valabilitate pentru polițele Euroins - Anunțul premierului Ciolacu Se prelungește termenul de valabilitate pentru polițele Euroins, potrivit anunțului premierului Marcel Ciolacu. Sunt încă în vigoare peste 1,8 milioane de polițe RCA emise de Euroins.
România NU va putea elimina procentul de 9,4% din PIB pentru plata pensiilor - Negocierile la Bruxelles au eșuat Negocierile la Bruxelles au eșuat. România nu va putea elimina procentul de 9,4% din PIB pentru plata pensiilor. Mai mult, Comisia Europeană a criticat dur noile modificări aduse pensiilor speciale. Potrivit unor surse, oficialii europeni vor o reformă mai dură și tăierea acestor privilegii, iar despre modificările prezentate de guvernanți spun că sunt mai mult de formă.
Adrian Câciu, concluziile vizitei de lucru la Bruxelles: Reformele şi investiţiile finanţate din PNRR trebuie implementate până în august 2026 Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Adrian Câciu a anunţat, miercuri, concluziile vizitei de lucru la Bruxelles pentru închiderea negocierii privind PNRR.
Mașina electrică, noua pasiune a șoferilor din România. Creștere a înmatriculărilor de aproape 90% doar în iulie În iulie, piaţa auto din România a înregistrat o creştere cu 12,7%, fiind înmatriculate 13.630 autoturisme, faţă de 12.099 vehicule în perioada similară din 2022. Vânzările de vehicule alimentate pe baterii au urcat cu 86,4%.
Inspectorii ITM încep controalele în benzinăriile din Capitală! Sunt anunțate verificări la sânge - Ce urmăresc Val de controale în Capitală după tragedia de la stația GPL din Crevedia în urma căreia două persoane și-au pierdut viața și alte 56 au fost rănite. Inspectorii teritoriali de muncă vor controla, timp de două săptămâni, unităţile economice care prestează activităţile privind comerţul cu ridicata al combustibililor lichizi şi gazoşi al produselor derivate şi comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate.
Plafonarea prețurilor RCA ar putea fi prelungită până în ianuarie 2024 -SURSE Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) vrea să propună Guvernului prelungirea plafonării prețurilor RCA cu încă 3 luni, până la 10 ianuarie 2024. Motivul ar fi acela de a expira toate polițele RCA ale Euroins, asigurător în faliment, au declarat pentru HotNews mai multe surse atât guvernamentale, cât și din industria de asigurări.
Deficitul bugetar a explodat în primul semestru. Date oficiale de la Ministerul Finanţelor Deficitul bugetar a crescut la 2,34% din PIB în primul semestru al anului, la 37,21 miliarde lei, faţă de 1,67% din PIB în prima parte a anului trecut, arată datele transmise de Ministerul Finanţelor.
Șeful Carrefour avertizează. Consumatorii nu își mai permit produse esențiale Președintele și directorul executiv al Carrefour a avertizat marți guvernul francez că mulți clienți și-au redus drastic cheltuielile, inclusiv pe cele legate de produse esențiale, iar retailerii se confruntă cu un „tsunami” al economisirilor.
OMV ar putea fi suprataxată și în Austria. Guvernul de la Viena, speriat de reacția austriecilor de rând Austria intenționează să majoreze taxa de solidaritate pentru companiile din sectorul de petrol și gaze, în încercarea de a limita nemulțumirea publică față de creșterea profiturilor companiilor pe fondul scumpirilor care au afectat nivelul de trai al oamenilor de rând.
Predicții sumbre de la managerii români: Prețurile vor crește în următoarele 3 luni Conform datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS), managerii din România prognozează o creștere a prețurilor în sectorul construcțiilor și comerțului cu amănuntul pentru următoarele trei luni. În plus, se preconizează o creștere moderată a activității în aceste domenii. Această prognoză ar putea avea un efect negativ asupra consumatorilor, care ar putea să simtă o creștere a costurilor și o scădere a puterii de cumpărare. De asemenea, aceste informații ar putea influența deciziile companiilor cu privire la investiții și dezvoltare pe termen scurt și mediu.
Coaliția pregătește noi taxe pentru români. Marcel Ciolacu a anunțat că va adopta măsurile fiscale cu mandatul pe masă Coaliția pregătește noi taxe pentru români. Marcel Ciolacu a anunțat deja că va adopta noile măsuri fiscale cu mandatul pe masă.
De ce vrea România ca interdicția privind cerealele ucrainene să fie prelungită până la sfârșitul lui 2023 Cerealele ieftine din Ucraina au inundat piața europeană, în special în statele din Est. Motiv pentru care agricultorii se văd nevoiți să vândă în pierdere producția de anul acesta.
Răsturnare de situație în cazul Bulgariei privind interzicerea importurilor de grâu din Ucraina - Anunțul Sofiei Răsturnare de situație! Bulgaria a renunţat la solicitarea privind interzicerea importurilor de grâu din Ucraina, potrivit anunțului făcut, joi, de ministrul Agriculturi Kiril Vatev.
Statistică alarmantă. Aproape jumătate din autoturismele care circulă în România au nereguli tehnice GRAVE Statistică alarmantă, la jumătate anului. Aproape jumătate (44,16%) dintre vehiculele controlate în trafic aveau deficienţe tehnice majore şi/sau periculoase. Ca urmare, au fost declarate neconforme, ceea ce înseamnă că nu mai pot circula pe șoselele din țară până la remedierea problemelor, arată un comunicat al Registrului Auto Român.
Guvernul își va asuma răspunderea pe pachetul de reformă fiscală. Anunțul premierului Marcel Ciolacu Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, cu puțin timp în urmă, că își va asuma răspunderea în Parlament pe pachetul de reformă fiscală.
Haos total în Guvern, înainte ca miniștrii să negocieze la Bruxelles măsurile de AUSTERITATE Este haos total în Guvern, înainte de plecarea miniștrilor la Bruxelles. PSD și PNL au ajuns la o singură concluzie, după discuțiile interminabile: multinaționalele vor plăti impozit de 1% pe cifra de afaceri. Coaliția nu se poate pune însă de acord pe restul taxelor și impozitelor pentru români, iar liderii vin cu noi idei: social-democrații propun supraimpozitarea băncilor, în timp ce liberalii ar vrea un TVA de 20% și desființarea unor ministere.
Marcel Ciolacu a reușit să impună în Coaliție impozitarea multinaționalelor cu 1%: "Faci profit aici, plătești impozit aici!" Multinaționalele din România vor plăti impozit 1% pe cifra de afaceri, a anunțat senatorul Daniel Cătălin Zamfir, Președinte al Comisiei Economice, Industrii și Servicii.
Agricultura şi construcțiile, afectate grav de canicula din aceste zile Agricultura şi construcţiile sunt cele mai afectate domenii în aceste zile de caniculă. Din cauza temperaturilor foarte mari de la mierzul zilei, firmele din aceste domenii au fpst nevoite să-și modifice programul de lucru, pentru a-i proteja pe angajții care lucrează în aer liber.