VIDEO / Mutu, gol decisiv pentru Fiorentina, în meciul cu Siena. Vezi rezultatele etapei a 29-a din Italia

Internaţionalul român Adrian Mutu a reuşit să înscrie duminică un gol în partida pe care echipa sa de club, Fiorentina, a câştigat-o cu 1-0 în faţa celor de la Siena, grupare la care evoluează un alt român, Paul Codrea.

Cei doi internaţionali tricolori au început ca titulari şi au fost integralişti în partida de pe "Artemio Franchi", iar decarul Fiorentinei a fost decisiv pentru echipa sa.

Mutu a reuşit să marcheze golul de trei puncte al echipei sale în minutul 71, după ce a şutat cu piciorul stâng, din centrul careului Sienei, după o centrare a lui Gobbi, din flancul stâng. Două minute mai târziu, "Briliantul" a mai perforat o dată plasa lui Curci, însă a fost semnalizat corect în poziţie de offside. http://rd3.videos.sapo.pt/play?file=http://rd3.videos.sapo.pt/L6UwnPyBFvVpfSQSKlJN/mov/1&color=0x439D2A

Până la urmă, reuşita românului a fost decisivă, iar Fiorentina a câştigat la limită partida cu Siena, 1-0. Mutu e la cel de-al 13-lea gol în acest sezon şi e pe locul 6 în clasamentul marcatorilor, la şase reuşite în spatele liderului Di Vaio (Bologna).

"Această victorie a venit la momentul potrivit. Un derbi este un derbi şi nu a contat că Siena nu este la nivelul nostru. Astăzi am luptat eroic şi sunt fericit că am obţinut victoria. Am jucat mult mai bine decât in ultimele meciuri, am fost mai agresivi. Este un gol important, care a făcut diferenţa, dar important este că suntem în creştere de formă", a spus Mutu, imediat după meci.

După 29 de etape, Fiorentina e pe locul 5 în Serie A, cu 49 de puncte.

Rezultate înregistrate în etapa a 29-a din Serie A:

Bologna - Cagliari 0-1 (Acquafresca 44)

Chievo - Palermo 1-0 (S. Luciano 45+1)

Fiorentina - Siena 1-0 (Mutu 71).

Genoa - Udinese 2-0 (Sculli 60, D. Milito 90+4)

Inter - Reggina 3-0 (Cambiasso 6, Ibrahimovic 10-penalty, 58). La gazde, Cristian Chivu a lipsit, fiind accidentat.

Lecce - Atalanta 2-2 (Caserta 10, 90+1-penalty / Padoin 30, 48)

Torino - Sampdoria 1-3 (Bianchi 29 / Pazzini 8, Sammarco 24, Cassano 69)

Napoli - Milan 0-0

Partidele Catania-Lazio, scor 1-0, şi AS Roma-Juventus, scor 1-4, s-au disputat sâmbătă.

Clasament: 1. Inter 69p, 2. Juventus 62p, 3. AC Milan 55p (28j) ... 5. Fiorentina 49p ... 9. Lazio 41p ... 15 Siena 31p ... 20 Reggina 20p.