VIDEO / Iniesta o califică pe Barcelona în finala Ligii Campionilor, în ultimul minut al returului cu Chelsea!

Barcelona a reuşit calificarea în finala Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Chelsea, returul semifinalei. Golul catalanilor a fost marcat de Iniesta în ultimele secunde ale prelungirilor.

Barca s-a calificat în finala celei mai importante competiţii intercluburi ale Europei după o pauză de trei ani şi va întâlni pe Manchester United, care a eliminat în semifinale pe Arsenal, scor general 1-4.

Manchester United este prima finalistă a Ligii Campionilor

Echipe de start:

CHELSEA: P. Cech - Bosingwa, Alex, Terry, Ashley Cole - Essien, Lampard, Ballack, Malouda - Drogba (73 Belletti), Anelka. Antrenor: Guus Hiddink

FC BARCELONA: Valdes - Daniel Alves, Pique, Yaya Toure, Abidal - Xavi, Busquets (86 Krkic), Keita , Iniesta - Messi, Eto'o. Antrenor: Josep Guardiola.

Cele mai importante momente ale partidei:

Min 86: Pique face henţ clar în careu la şutul lui Anelka, penalty clar, însă neacordat de arbitrul Ovrebo.

Min 72: Lampard trage pe jos din afara careului, mingea este deviată, însă Valdes este atent şi reţine balonul.

Min 54: Valdes intervine excelent şi evită golul la şutul din careu al lui Drogba, care ratează o ocazie monumentală.

Min 37: Chelsea se închide excelent în apărare şi Barca nu reuşeşte să pună în pericol poarta englezilor, în ciuda faptului că presează poarta lui P. Cech.

Min 25: Drogba cere penalty la intrarea lui Abidal.

Min 3:  Schimb de pase între Messi şi Eto'o, argentinianul cade însă şi pierde balonul.