Rugby - România, învinsă de Franţa A la IRB Nations Cup

Reprezentativa de rugby a României a fost învinsă de selecţionata Franţa A, scor 20-16, marţi, în a doua etapă a IRB Nations Cup, competiţie desfăşurată pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti.

După 25 de minute de joc, Franţa conducea deja cu 17-0, iar scorul pauzei a fost 17-3, după ce Dumitraş a transformat o lovitură de pentalitate. La reluare, "stejarii" au reuşit un eseu şi o transformare şi au mai marcat o dată din lovitură de penalitate, astfel că după o oră de joc se apropiaseră la un singur punct (17-16).

Franţa A - România 20-16

Au marcat:

Franţa: 2 eseuri (Martial 20, Forestier 24), 2 transformări (Porical 21, 25), 2 lp (Porical 11, Audy 80);

România: 1 eseu (Dumitraş 49), 1 transformare (Vlaicu 50), 3 lp (Dumitraş 31, Vlaicu 44, 60).

În urma acestui rezultat, România a obţinut şi un punct bonus, pentru că a pierdut la o diferenţă mai mică de 7 puncte.

Tot marţi, Italia A a învins clar Rusia, scor 35-3, iar Scoţia A a trecut la pas de Uruguay, scor 27-3.

În clasament conduc Scoţia A şi Franţa A, cu câte 9 puncte, urmate de Italia A şi România, cu câte 5 puncte. Uruguay ocupă locul 5, cu un punct, iar Rusia este "codaşa" turneului, cu 0 puncte.

Duminică, în ultima zi a turneului, România va întâlni Italia A într-un meci pentru locul 3, iar Franţa A şi Scoţia A vor lupta pentru locul întâi, tot atunci fiind programată şi partida Rusia - Uruguay.