Liga I, etapa a 8-a: Spectacol fără goluri între Steaua şi FC Braşov

FC Braşov şi Steaua au oferit cel mai frumos meci al etapei, chiar dacă acesta s-a terminat fără gol marcat. Cele două echipe s-au întrecut în super ratări, iar cei doi portari, Dani Coman şi Robinson Zapata, au fost adevăraţi "îngeri păzitori".

Braşovenii şi-au respectat statutul de lider înaintea acestei etape şi au început "asediul" la poarta Stelei încă din minutul 9, când Diogo şi Hadnagy au adus primele emoţii în tabăra "roş-albastră", dar Zapata a fost la post. În minutul 18, Steaua a avut noroc la şutul fostului rapidist, Nicolae Grigore, când bara a făcut ca scorul să rămână 0-0.

Kapetanos a semnat singura mare ocazie a Stelei din prima repriză, când în minutul 21 a şutat pe lângă poarta lui Dani Coman.

În repriza a doua s-au schimbat rolurile, jucătorii Stelei devenind actorii principali, care s-au întrecut în ratări monumentale.

Surdu a ratat mai întâi cu poarta goală, şutul lui Stancu a fost scos de pe linia porţii de către Abrudan, iar capul lui Kapetanos a fost scos incredibil de Dani Coman. Totul în doar trei minute!

În finalul meciului ocaziile au continuat să curgă la ambele porţi, dar Dani Coman şi Zapata au prins o zi excelentă şi meciul s-a terminat la egalitate, 0-0.

În urma acestui rezultat, FC Braşov a acumulat 15 puncte, dar a pierdut postura de lider al clasamentului, ocupând acum locul 3, în timp ce Steaua a făcut 14 puncte şi a urcat pe locul 4.