Liga I, etapa a 8-a: Panduri tăiaţi cu Oţelul, 2-3

Oţelul a câştigat în deplasare, scor 3-2, partida cu Pandurii Târgu Jiu, iar echipa lui Dorinel Munteanu a părăsit pentru moment zona roşie a clasamentului. Pandurii au condus de două ori, graţie golurilor lui Păcurar, dar oţelarii au întors soarta meciului după reuşita lui Antal şi dubla lui Gabriel Paraschiv.

Meci spectaculos la Târgu Jiu, cu un gol marcat în primul minut şi două "duble" reuşite de Păcurar (pentru Pandurii) şi Paraschiv (Oţelul). Gazdele au trecut rapid în avantaj, după primul gol al lui Păcurar, în urma unei centrări din banda dreaptă. Doar nouă minute a durat însă avantajul gazdelor, pentru că Antal reia spectaculos, sub bară, la o lovitură de colţ.

În minutul 22, iese din nou la rampă Păcurar. Popete are o incursiune pe partea dreaptă, îi pasează lui Păcurar, care marchează cu şut de senzaţie, de la aproximativ 20 de metri, plasat aproape de vinclul porţii lui Kolev. În repriza secundă oaspeţii se văd mai mult, iar Paraschiv aduce egalarea. Mijlocaşul Oţelului machează cu un şut simplu, cu latul, din 6 metri, după ce profită de mai multe indecizii ale fundaşilor gorjeni.

Cu doar 8 minute înainte de final, acelaşi Paraschiv reuşeşte "dubla" şi duce trimite cele trei puncte la Galaţi, la capătul unei acţiuni personale superbe, în banda stângă, acolo unde mijlocaşul gălăţean a trecut în viteză de adversarul direct.

Meciul cu Oţelul Galaţi a însemnat cea de-a 4-a înfrângere pentru Pandurii Târgu Jiu în primele 8 etape şi a doua de pe teren propriu. În urma acestui rezultat, gorjenii au rămas cu 12 puncte şi ocupă locul 9.

Galaţenii au bifat cea de-a 3-a victorie din deplasare din acest sezon, au acumulat 10 puncte şi ocupă poziţia a 12-a în clasamentul Ligii I. Formaţia lui Munteanu a pierdut un singur meci din cele patru disputate afară în această ediţie a Ligii I, cu CFR Cluj.

CASETA TEHNICĂ:

PANDURII TÂRGU JIU - OŢELUL GALAŢI 2-3 (Păcurar 1, 22 / Antal 11, Paraschiv 68, 79)