Liga I, etapa 22 - Unirea Urziceni-CS Otopeni 1-0

Unirea Urziceni a învins sâmbătă ocupanta penultimului loc în clasament, CS Otopeni, scor 1-0, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I în care oaspeţii au evoluat din minutul 45 în inferioritate numerică.

UNIREA URZICENI-CS OTOPENI 1-0 (T. Bălan 75)

Unirea Urziceni: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Mehmedovic, Bordeanu - Todoran (T. Bălan 46), Brandan (Pădureţu 60), Apostol, S. Frunză (Varga 57) - Bilaşco, Rusescu. Antrenor: Dan Petrescu.

CS Otopeni: Cr. Munteanu - L. Ivan, Diogo, Rada, Vitinha - Negru (Kalle 84), Pârvu - Dumitrescu, Caramarin (Nasser 71), Lazic - L. Ganea. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Apostol 45+2, Brandan 58, Pădureţu 63, Rusescu 87 / Vitinha 15

Cartonaş roşu: Rada 45

Arbitri: Lucian Dan - Dorin Mudura, Mihai Artene

Stadion: Tineretului; Spectatori: 4.000

Cum s-a marcat golul:

1-0, min. 75: Bălan a reluat cu capul din interiorul careului mic o minge centrată de Nicu.

Fundaşul lui CS Otopeni, Ionuţ Rada, a fost eliminat în ultimul minut al primei reprize, pentru un fault asupra lui Bilaşco, făcut în postură de ultim apărător. Din lovitura liberă rezultată, Brandan a şutat puţin pe lângă vinclul porţii lui Munteanu.

Oaspeţii ar fi putut deschide scorul atât în debutul primei reprize, cât şi imediat după startul celei de-a doua, dar Liviu Ganea a ratat de fiecare dată singur cu portarul.

A fost doar cea de-a doua întâlnire dintre cele două echipe petrecută pe prima scenă a fotbalului românesc, după ce în tur ialomiţenii s-au impus cu scorul de 2-1.

În urma acestui rezultat, Unirea a acumulat 42 de puncte şi îşi păstrează locul 2 în clasament indiferent de rezultatele din această etapă, în timp ce CS Otopeni rămâne pe locul 17, cu 11 puncte.