Judoka Alexandra Pop, argint la Grand Prix Tunis

Judoka Alexandra Pop a obţinut, vineri, medalia de argint la categoria 48 de kilograme, la Grand Prix Tunis, concurs sub egida IHF dotat cu premii totale în valoare de 100.000 de dolari.

Alexandra Pop a câştigat grupa B a categoriei 48 de kilograme, după un prim tur liber, urmat de victorii cu Renicks (Marea Britanie) şi Mercadier (Franţa), cea de-a doua eliminând-o în turul secund pe Monica Ungureanu.

În semifinale, Alexandra Pop a învins-o pe nipona Mei Tanaka prin ippon, chiar dacă a suferit o lovitură la nas după primele 30 de secunde de luptă şi a fost nevoie de intervenţie medicală.

În ultimul act, cu sportiva din Ucraina Daria Bilodid, campioană europeană en-titre, Alexandra Pop a cedat, prin ippon, şi a rămas cu medalia de argint.