Handbal: Naţionala României s-a calificat la Campionatul European U17 din Macedonia

Echipa naţională de handbal feminin U17 a României s-a calificat, duminică, la Campionatul European din Macedonia, după ce s-a clasat pe locul secund în grupa preliminară din care a făcut parte, informează EHF.

România s-a clasat pe locul doi în grupa a doua, din care au mai facut parte Azerbaidjan, Turcia şi ţara care a găzduit meciurile, Spania. Tricolorele au obţinut două victorii cu Azerbadjan (28-20) şi Turcia (17-16) şi au pierdut în faţa ibericelor (17-31).

Turneul final al campionatului European U17 se va disputa în Macedonia, în luna august. La această competiţie s-au mai calificat Rusia, Suedia, Spania, Slovacia, Germania, Norvegia, Serbia, Croaţia, Olanda, Ungaria, Cehia, Danemarca, Lituania, Franţa şi Macedonia, din postura de ţară gazdă.