Germania: Jula a marcat două goluri în ultima etapă, iar Cottbus va juca un baraj pentru salvarea de la retrogradare

Atacantul român Emil Jula a marcat, sâmbătă, două goluri pentru Energie Cottbus în meciul cu Bayer Leverkusen, scor 3-0, din ultima etapă a campionatului Germaniei, în urma căruia echipa sa şi-a asigurat prezenţa la barajul pentru rămânerea în primul eşalon.

Jula a fost integralist şi a punctat în minutule 50 şi 69, iar cealaltă reuşită a lui Cottbus i-a aparţinut lui Rivic (64). Fostul atacant al Oţelului a reuşit să marcheze 4 goluri pe parcursul primului său sezon în Bundesliga.

Celălalt român al lui Energie, Ovidiu Burcă, a fost introdus pe teren în minutul 75.

În urma acestui rezultat, Cottbus a terminat sezonul pe poziţia a 16-a şi va disputa un meci de baraj pentru rămânerea în primul eşalon cu echipa aflată pe locul 3 în 2.Bundesliga.

"Am avut un meci foarte greu cu Bayer Leverkusen, deoarece miza partidei a fost pentru noi una foarte mare. În prima repriză am avut puţin noroc, dar după pauză am marcat rapid şi am controlat meciul. Leverkusen a folosit toţi titularii, nu ne aşteptam la asta. Urmează dubla de la baraj, unde, cel mai probabil, vom întâlni pe Nurnberg. Suntem foarte motivaţi şi vrem să câştigăm ambele partide şi să rămânem în prima ligă. Sunt mulţumit de jocul meu, dar cred că puteam marca mai multe goluri", a declarat Jula, sâmbătă, agenţiei NewsIn.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în ultima rundă a campionatului Germaniei:

FC Koln - VfL Bochum 1-1 (A. Yahia 24 - autogol / Klimowicz 18). La gazde, Sergiu Radu nu a fost convocat.

Arminia Bielefeld - Hannover 96 2-2 (Eggimann 3-autogol, Wichniarek 90 / Stajner 57, S. Pinto  84). La gazde, Vlad Munteanu a jucat tot meciul.

Bayern Munchen  - VfB Stuttgart 2-1 (Boulahrouz 16-autogol, Van Bommel 59 / M. Gomez 63). La oaspeţi, Ciprian Marica a intrat pe teren în minutul 84.

Eintracht Frankfurt - Hamburg 2-3 (A. Meier 61, Caio 63 / Jarolim 22, Olic 58, Trochowski 90)

Energie Cottbus - Bayer Leverkusen 3-0 (Jula 50, 69, Rivic 69). La gazde, Emil Jula a fost integralist, iar Ovidiu Burcă a intrat în teren în minutul 75.

Karlsruhe - Hertha Berlin 4-0 (Freis 32, Franz 40, Kennedy 62, 72). La oaspeţi, Maximilian Nicu a fost rezervă.

Borussia Monchengladbach - Borussia Dortmund 1-1 (Dante 57 / Blaszczykowski 64)

Schalke 04 - Hoffenheim 2-1 (Krstajic 20, Farfan 34 / Demba Ba 26, C. Eduardo 49, 89-penalty)

VfL Wolfsburg - Werder Bremen 5-1 (Misimovic 6, Grafite 15, 56, Prodl 26-autogol, Dzeko 74 / Diego 31)

Clasament: 1. Wolfsburg 69p, 2. Bayern 67p, 3. Stuttgart 65p, 4. Hertha 63p, 5. Hamburger 61p ... 12. FC Koln 39p ... 16. Cottbus 30p, 17. Karlsruhe 29p, 18. Arminia 28p.

VfL Wolfsburg şi Bayern Munchen vor evolua direct în grupele Ligii Campionilor, iar Stuttgart va intra în competiţie în ultimul tur preliminar. Hertha Berlin şi Hamburg sunt formaţiile calificate în prima ediţie a Europa League, acolo unde va juca şi câştigătoarea Cupei Germaniei, care va fi desemnată dintre Bayer Leverkusen şi Werder Bremen.

Arminia Bielefeld şi Karlsruhe au retrogradat în eşalonul secund.