Fomula 1: Lewis Hamilton a câştigat G.P.-ul de la Singapore! Button aproape de titlu

Lewis Hamilton a câştigat G.P.-ul de la Singapore, a doua victorie pentru britanic în acest sezon din Formula 1. Pe doi s-a clasat Timo Glock, urmat de Fernando Alonso. A fost cea de-a 14-a etapă a CM de Formula 1, iar liderul clasamentului general Jenson Button e tot mai aproape de titlu.

O eroare l-a costat poziţia secundă pe Sebastian Vettel, care a fost retrogradat pe locul al patrulea.

Duo-ul de la Brawn, Jenson Button şi Rubens Barrichello, au încheiat cursa pe poziţiile 5 şi 6.

Rezultatul de duminică îi aduce pe cei de la Brawn (în special pe Button) aproape de titlu.

Cu 30 de puncte rămase în joc, liderul Button are în acest moment 25 de puncte peste Vettel, ocupantul locului 3 în clasamentul general.

Barrichello, coechipierul pilotului britanic la Brawn, e pe poziţia secundă, cu 69 de puncte, 15 mai puţin decât Button.

În ierarhia constructorilor conduce Brawn (153p), urmată de Red Bull (110,5p) şi Ferrari (62p).