Filippo Inzaghi a ajuns la 300 de goluri marcate în cariera profesionistă

Atacantul lui AC Milan, Filippo Inzaghi, a punctat duminică de două ori în meciul cu Siena, scor 5-1, şi a ajuns la cota 300 în fotbalul profesionist.

Internaţionalul italian în vârstă de 35 de ani a înscris prima dată în finalul primei reprize în urma unei lovituri de colţ executate de Beckham şi a realizat "dubla" în minutul 71, din pasa lui Pirlo.

Inzaghi a debutat în fotbalul profesionist în 1991 la Piacenza, iar apoi a mai trecut pe la Parma, Atalanta şi Juventus. Din 2001, acesta este legitimat la AC Milan, echipă pentru care a înscris peste 100 de goluri.

Formaţia antrenată de Carlo Ancelotti a trecut, duminică, în deplasare, de Siena, scor 5-1, într-o partidă contând pentru etapa a 28-a din Serie A. La gazde, Paul Codrea a fost integralist şi, în minutul 83, a avut oportunitatea de a marca dacă mingea şutată de el nu nimerea bara porţii adverse.