Echipele din Liga 1, pe ultima sută de metri a pregătirilor

Echipele din Liga I au intrat în linie dreaptă cu pregătirile pentru returul Ligii 1, care urmează să înceapă vineri, 27 februarie. Gloria Bistriţa şi Gaz Metan, s-au întâlnit, sâmbătă, într-un amical câştigat de medieşeni, scor 1-0, iar Pandurii Târgu Jiu s-a înclinat în faţa celor de la CSM Vâlcea (Liga 2), scor 1-2.

Gloria Bistriţa - Gaz Metan Mediaş, scor 0-1

Formaţia pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a pierdut, cu scorul de 0-1, amicalul cu Gaz Metan Mediaş, care a fost pentru ambele echipe ultimul joc de verificare, înaintea reluării Ligii 1.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Boaru, în minutul 39.

Gloria Bistriţa a jucat în formula: Tătăruşanu - Frăsinescu (Velcovici 60), Joao Pedro, Ciucă, Miclăuş - R. Mărginean, Nalaţi, C. Petre (Enescu 46) - Coroian - Anca (Hora 46), Silvăşan (D. Roman 46).

Gaz Metan a început meciul cu Vâtcă - Grillo, Fl. Lazăr, Zarko, Nohai - R. Zaharia, Hoban, Todea, Semeghin - Dudiţă, Boaru. După pauză au mai intrat Rafael, Voicu, Sabou şi Bud.

Pandurii Târgu Jiu - CSM Vâlcea, scor 1-2

Pandurii Târgu Jiu nu a reuşit să treacă de CSM Vâlcea în amicalul disputat pe teren sintetic. Deşi a deschis scorul prin Păcura, în minutul 15, din penalty, vâlcenii s-au impus datorită unei duble a lui Câju (24, 44).

Antrenorul gorjenilor, Sorin Cârţu, a trimis în teren următorul 11: Stanca - Rusu, Rus, Chibulcutean, Cardoso - Simion, Stângă, Stancu, Păcurar - Vasilache, Piţurcă.

După pauză, Pandurii Târgu Jiu a evoluat în formula Mingote - Rusu, Rus, Chibulcutean, Cardoso - Vasilache, Stângă, Păcurar, Hidişan - Piţurcă, Simion. Până la final, au mai jucat Martinovic, noua achiziţie Ionuţ Luţu, Pârvu, Tilincă, Murgan.

Luţu a semnat cu Pandurii un contract valabil până la finalul sezonului, la fel ca portarul Cătălin Mulţescu.