Cupa UEFA: Rezultatele complete ale partidelor din returul optimilor. Vezi echipele calificate în sferturi

Joi s-au disputat ultimele şase partide din returul optimilor Cupei UEFA. Şahtior Doneţk, gruparea românilor Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ, s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins pe teren propriu gruparea ŢSKA Moscova, scor 2-0. În tur, elevii lui Lucescu au pierdut cu 0-1. Gruparea daneză Aalborg a fost la un pas de marea surpriză, după ce a întors în ultimele şase minute, pe teren propriu, rezultatul nefavorabil din manşa tur cu Manchester City (0-2), însă a pierdut apoi la penalty-uri.

Programul partidelor de joi din manşa retur a optimilor Cupei UEFA:

Metalist Kharkov - Dinamo Kiev 3-2 (V.Slyusar 29, J.Coelho 56, W.Acevedo 70 / G.Sablic 68, Ninkovic 79) (0-1, în tur)

Şahtior Doneţk - ŢSKA Moscova 2-0 (Fernandinho 54, L. Adriano 70) (0-1)

Zenit St. Petersburg - Udinese 1-0 (A.Tymoschuk 34) (0-2)

Galatasaray - Hamburg 2-3 (H.Kewell 42 - penalty, M.Baros 48 / J.Guerrero 57, 60, I.Olic 90) (1-1)

Aalborg - Manchester City 2-0 (3-4, după penalty-uri) (L.Shelton 84, M.Jakobsen 90- penalty) (0-2)

Braga - PSG 0-1 (Hoarau 81) (0-0)

Primele partide din manşa retur a optimilor s-au disputat miercuri:

Saint-Etienne - Werder Bremen 2-2 (Benalouane 64, Grax 90 / Prodl 6, Pizarro 28) (Rep. a 2-a) (0-1, în tur)

Partida a fost arbitrată de o brigadă din România, cu Alexandru Tudor la centru, ajutat la tuşe de Cristian Nica şi Aurel Oniţa.

Ajax Amsterdam - Olimpique Marseille 2-2 d.p. (Enoh 33, Sulejmani 75  / Niang 35, Mears 110) (1-2, în tur)

Dinamo Kiev, Şahtior Doneţk, Udinese, Hamburg, Manchester City, PSG, Werder Bremen şi Olimpique Marseille sunt echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei UEFA.