Chelsea s-a calificat în finala Cupei Angliei

Chelsea a învins cu 2-1 pe Arsenal şi s-a calificat în finala Cupei Angliei.

La patru zile după ce a obţinut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, Chelsea şi-a asigurat un loc în finala Cupei Angliei, după ce a trecut de la rivalii de la Arsenal, scor 2-1.

Cum era de aşteptat, meciul de pe Wembley a fost un adevărat spectacol, iar "tunarii" au deschis scorul după doar 18 minute, prin Theo Walcott. Chelsea a egalat în minutul 33, prin Malouda. Scorul nu a mai suferit nicio modificare până în minutul 24, când portarul celor de la Arsenal, Fabianski, a ieşit hazardat din poartă şi i-a oferit pe tavă lui Drogba golul victoriei şi al calificării pentru Chelsea.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Manchester United şi Everton. Finala Cupei Angliei se va disputa pe 30 mai.