MENIU

Austeritate pentru românii de rând, huzur pentru aleși. Încă 100 de parlamentari au depus cereri pentru a primi pensii speciale

La fel ca alte instituții de decizie, Parlamentul a pus barieră austerității / Foto: Inquam Photos

În Parlament, criza lipsește: alți o sută de parlamentari și-au depus dosarele ca să primească pensii speciale în ultima jumatate de an. De la reintrarea în plată a acestor venituri, adică de la finalul anului 2023, numărul lor a tot crescut. În total, aproape 880 de beneficiari încasează zeci de milioane de lei alocate de stat pentru cei care au împlinit vârsta de pensionare în Parlament.

Mai precis, statul plătește 878 de pensii speciale pentru persoanele care au avut cel puțin un mandat în legislativ, din 1990 până în 2023. De la începutul anului, numărul beneficiarilor a crescut cu 12.

De la data reintrării în plată a pensiilor speciale pentru parlamentari, în ziua de 12 decembrie 2023, la Senat au fost depuse și aprobate 25 de dosare, în timp ce la Camera Deputaților au fost 75 de astfel de dosare, potrivit Realitatea Plus.

SITUAȚIA PENSIILOR SPECIALE PARLAMENTARE

Senat: 264 de beneficiari, care încasează între 1.959 de lei și 10.939 de lei. Suma totală: 1,5 milioane lei pe lună
62 de foști senatori au avut trei mandate, 58 două mandate, iar restul de 164 de foști aleși, un singur mandat

Camera Deputaților: 614 beneficiari. Suma totală: 3,73 milioane de lei pe lună.

377 de persoane primesc pensii speciale pentru un mandat, 170 de persoane pentru două mandate, iar 67 de persoane pentru trei mandate.

ZECI DE MILIOANE PENTRU PENSIILE RESTANTE

La Senat s-au cheltuit, pentru pensiile speciale restante, 21,88 milioane de lei.

La Camera Deputaților s-au cheltuit, pentru pensiile speciale restante, 21,27 milioane de lei.

SURSA: Realitatea PLUS