Anglia - Chelsea a câştigat Supercupa după ce a învins pe Manchester United, scor 6-3

Antrenorul Carlo Ancelotti a cucerit primul său trofeu alături de Chelsea Londra, Supercupa Angliei (Community Shield), după ce duminică a învins cu 6-3, după executarea loviturilor de departajare, formaţia Manchester United, într-un meci disputat pe stadionul Wembley.

Campioana Manchester United a deschis scorul prin Nani (10), iar gruparea londoneză a egalat prin Carvalho (52). Chelsea a preluat conducerea prin golul lui Lampard (70), iar Rooney a egalat în minutul 90+1.

La finalul celor 90 de minute şi al prelungirilor, scorul a fost egal 2-2, iar câştigătoarea s-a decis după executarea loviturilor de departajare.

Pentru Manchester United a marcat Carrick, în timp ce Giggs şi Evra au ratat.

Pentru Chelsea au înscris Lampard, Ballack, Drogba şi Kalou.

Manchester United: Ben Foster - O'Shea (Da Silva 76), Rio Ferdinand, Evans, Evra - Park Ji-Sung (Giggs 75), Flatcher (Scholes 75), Carrick, Nani (Valencia 62) - Rooney, Berbatov (Owen 75). Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Chelsea: Cech - Ivanovic (Bosingwa 46), John Terry, Carvalho, A. Cole - Obi Mikel (Ballack 65), Essien, Lampard, Malouda (Deco 77) - Drogba, Anelka (Kalou 82). Antrenor: Carlo Ancelotti.