Victorie dramatică a României în debutul în preliminariile CE 2017 la volei

Reprezentativa României a învins formația Belgiei cu scorul de 3-2 (18-25, 25-22, 25-23, 21-25, 15-13), joi, în Sala Olimpia din Ploiești, în primul său meci din Grupa E din faza a doua a preliminariilor Campionatului European de volei masculin Under-19 din 2017, scrie Agepres.

Tricolorii s-au impus după o oră și 54 de minute de joc, dominând tiebreak-ul. Belgia a luat primul set și pe al patrulea, dar l-a controlat și pe al treilea, cedând pe finalul său.

Cei mai buni jucători ai echipei României au fost Ovidiu Costin Darlaczi (21 puncte), Bela Florian Bartha (16) și Vlad Cristian Curuia-Pop (16). De la oaspeți s-au remarcat Berre Peters (24 puncte) și Mathijs Desmet (21).

Portugalia a învins Islanda cu 3-0 în primul meci de la Ploiești.

Vineri se va juca meciul Belgia — Islanda (20,00), sâmbătă sunt programate jocurile Portugalia — Belgia (17,30) și România — Islanda (20,00), iar duminică va avea loc ultimul meci, România — Portugalia (20,00).

La turneul final, din Ungaria și Slovacia (aprilie) se vor califica echipele care vor câștiga cele opt grupe preliminare din faza a doua, precum și cele mai bune două formații de pe locul al doilea.