Veste foarte bună despre Cătălina Ponor, după ce a anunţat că s-a retras din activitate

Cătălina Ponor, retrasă din activitate la finalul anului trecut, a fost votată cea mai bună gimnastă din Europa în anul 2017, într-o anchetă realizată de Uniunea Europeană de Gimnastică (UEG).

Sportiva din Constanţa şi-a anunţat retragerea din activitate după Campionatele Mondiale de la Montreal, ultimul concurs la care a participat fiind Openul Mexican (25 noiembrie), unde a câştigat două medalii de aur şi una de argint, conform Agerpres.

În cariera sa, Cătălina Ponor a cucerit 23 de medalii la competiţiile majore: 5 la Jocurile Olimpice (3 aur, 1 argint, 1 bronz), 5 la Campionatele Mondiale (3 argint şi 2 bronz) şi 13 la Campionatele Europene (8 aur, 2 argint şi 3 bronz).