US OPEN. Ce s-a întâmplat la meciul dintre Monica Niculescu şi Kristina Mladenovic

<p>Monica Niculescu&nbsp;</p>

Meciul dintre românca Monica Niculescu și franțuzoaica Kristina Mladenovic, din cadrul primului tur al Openului Statelor Unite la tenis, programat marți la Flushing Meadows, a fost întrerupt din cauza ploii în setul al doilea, după o oră și 17 minute de joc.

Reprezentanta țării noastre a reușit să câștige primul set, cu 6-3, iar cele două jucătoare se aflau la egalitate, 1-1, în debutul setului al doilea, în momentul în care ploaia l-a obligat pe arbitru să pună capăt jocului, care va continua miercuri, conform Agerpres.

Japoneza Naomi Osaka a furnizat surpriza zilei de marți în turneul feminin, reușind să o învingă în două seturi, 6-3, 6-1, pe germanca Angelique Kerber, câștigătoarea trofeului la ediția de anul trecut a US Open.

Kerber, favorita numărul 6, este a doua deținătoare a titlului care părăsește turneul de Mare Șlem de la New York chiar din primul tur, după rusoaica Svetlana Kuznețova în 2005, subliniază site-ul WTA.