SIMONA HALEP - LIVE. SHOW al româncei la Singapore. O UMILEŞTE acum pe Serena Williams

SIMONA HALEP - Serena Williams se jocă în aceste momente.

UPDATE 12:09 - Simona Halep conduce cu 5-1

UPDATE 12:02 - Simona Halep conduce cu 4-1 în setul doi.

==========================================================

Câştigătoarea Turneului Campioanelor de la Singapore îşi poate asigura un cec maxim în valoare de 2.190.000 de dolari, premiul final fiind decis şi în funcţie de parcursul până în ultimul act.

UPDATE 11:51 - După 8 game-uri câştigate de Simona Halep, Serena Williams a câştigat şi ea unul, pe serviciul ei. 2-1 pentru Simona în setul 2.

UPDATE: Minunea HALEP continuă şi în setul doi: 2-0 pentru sportiva noastră.

SENZAŢIONAL: Simona Halep a câştigat primul set cu 6-0.

Simona a reuşit break-ul chiar din primul game. A condus, ulterior, cu 3-0 la game-uri, în primul set.

UPDATE A început meciul cu Serena Williams la serviciu.

====================================================

SIMONA HALEP nu a câștigat niciodată un meci disputat împotrive unei jucătoare clasate pe podiumul ierarhiei WTA. Mai mult, în cele opt confruntări anterioare, Halep nu a reușit să ia nici măcar un set.

SIMONA HALEP

Cele mai importante victorii ale Simonei rămân în fața Agnieszkăi Radwanska, locul 4 mondial în 2013 la Roma, respectiv anul acesta la Doha.

Serena, în schimb, are un palmares incredibil împotriva jucătoarelor care participă la Turneul Campioanelor, câștigând 50 dintre cele 54 de meciuri avute până acum.

Cum se poate califica Halep în semifinale încă de azi
- Dacă o învinge pe Serena, iar Bouchard câștigă împotriva lui Ivanovic
- Dacă o învinge pe Serena în două seturi, iar Ivanovic trece în trei seturi de Bouchard

Cele două sportive s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se Williams. Ele au jucat prima dată una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Următoarele două partide au avut loc în 2013 şi s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, şi cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.