Simona Halep, veste prostă pentru turul doi de la Roma

Simona Halep, veste prostă pentru turul doi al turneului de la Roma. Asdversa sa va fi Naomi Osaka, cea care a învins-o fără drept de apel la ultima întâlnire directă, de la Indian Wells.

Simona Halep şi Naomi Osaka s-au mai întâlnit de patru ori până acum, iar Simona a reușit să câștige de trei ori în fața jucătoarei din Japonia, scrie realitateasportivă.net. Totuși, Osaka a câștigat clar ultimul duel direct, la Indian Wells.

Lider de aproape 30 de săptămâni

Simona Halep se află, începând de luni, pentru a 27-a săptămână pe locul 1 WTA, însă diferenţa faţă de a doua clasată, Caroline Wozniacki, a scăzut de la de la 1.265 la 425 de puncte.

Constănțeanca are acum 7.270 de puncte, după ce a pierdut în sferturi, la Madrid Open, turneu la care era deţinătoarea trofeului, în timp ce sportiva daneză a acumulat 6.845 de puncte.

sursă: Simona Halep FanSpace