Simona Halep a învins-o pe Venus Williams. Duel românesc în sferturi la Roma: Halep vs. Dulgheru

Simona Halep

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma, după ce a învins-o pe Venus Williams. Simona Halep a câștigat cu 6-2 și 6-1. Simona Halep va juca cu Alexandra Dulgheru, în sferturile de la Roma.

Venus Williams a învins-o, în turul doi, cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră şi 16 minute, pe Elina Svitolina (Ucraina), poziţia 19 în ierarhia mondială.

Halep s-a mai întâlnit de trei ori cu Venus Williams, de fiecare dată impunându-se americanca, în 2012 la Madrid, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), tot în 2012 la Roma (6-3, 6-4) şi în 2013 la Tokyo (4-6, 7-5, 6-3). În fiecare dintre meciurile amintite, Halep a avut parte de multe mingi de break, dar a concretizat doar un mică parte din ele, scrie digisport.ro.

Venus (34 de ani) nu poate spune că trece printr-o formă impresionantă, chiar dacă le-a învins la Roma pe Katerina Siniakova şi Elina Svitolina, în minimum de seturi. La Madrid a pierdut în primul tur, cu Victoria Azarenka (3-6, 5-7), acela fiind de altfel şi singurul turneu pe zgură disputat în prealabil de jucătoarea din SUA, în sezonul 2015.

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari, după ce învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, a opta favorită, cu 6-4, 6-3.