Simona Halep va juca cu Serena Williams în semifinale la Indian Wells

Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după ce a trecut de spaniola Carla Suarez Navarro, în trei seturi, cu 5-7, 6-1, 6-1, potrivit AGERPRES.  Simona Halep va juca cu Serena Williams în semifinale la Indian Wells

Halep (23 ani) este prezentă pentru al doilea an consecutiv în semifinalele turneului californian, anul trecut fiind învinsă în penultimul act de poloneza Agnieszka Radwanska, în două seturi, cu 6-3, 6-4.

Sfertul de finală cu Carla Suarez Navarro a durat o oră și 54 de minute și a fost unul echilibrat, deși Simona și-a adjudecat seturile doi și trei cu un scor categoric.

Iberica (26 ani, 13 WTA) a început foarte bine meciul, a câștigat primul ghem pe serviciul său, iar apoi a reușit break-ul, după ce Halep salvase patru mingi de break. Halep nu a reușit să își găsească ritmul și s-a trezit condusă cu 4-0, soarta setului părând decisă. Totuși, Simona a reușit o revenire spectaculoasă, egalând situația, 4-4, după un dublu break. Totuși, adversara a reușit să încheie setul cu 7-5, în 51 de minute.

Suarez Navarro, cap de serie nr. 12 la Indian Wells, a început cu dreptul și setul al doilea (1-0), dar apoi Simona a câștigat ghem după ghem, încheind setul cu 6-1, în 30 de minute, după un break ''alb''.

În decisiv, Simona Halep, a treia favorită a turneului, a început la cârma jocului, și-a făcut serviciul și apoi a reușit un break (2-0), ajungând la opt ghemuri câștigate consecutiv. Carla Suarez a avut o tresărire de orgoliu, a făcut rebreak (2-1), dar nu a fost decât o amânare a verdictului, pentru că Simona a fost de neoprit și s-a impus cu 6-1, în 33 de minute.

Înaintea partidei de la Indian Wells, Halep și Carla Suarez Navarro câștigaseră fiecare câte patru meciuri, dar iberica a obținut și o victorie fără joc, anul trecut, când Simona a declarat forfait la meciul programat în optimi la Roma.

Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea spaniolă a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 220.230 dolari și 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câștigătoarea meciului dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, și elvețianca Timea Bacsinszky, cap de serie nr. 27.

Serena are 4-1 în duelurile directe cu Halep, dar fiecare a obținut câte o victorie în toamnă la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona cu 6-0, 6-2 în grupă, iar Williams cu 6-3, 6-0 în finală. În schimb, Halep a învins-o pe Bacsinszky în ambele partide directe.