Simona Halep joacă finala turneului de la Shenzhen împotriva cehoaicei Katerina Siniakova

Meciul din finala de la Shenzen dintre Simona Halep - Katerina Siniakova, se joacă sâmbătă, de la ora 08:00.

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa Irina Begu cu 6-1, 6-4.

Katerina Siniakova (47 WTA) a câștigat meciul disputat contra Mariei Şarapova (59 WTA) în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen și va juca în ultimul act contra Simonei Halep.

Halep (26 ani) s-a impus după o oră şi 29 de minute şi va juca pentru a doua oară finala turneului, după ce în 2015 a câştigat titlul la Shenzhen.

Halep a câştigat toate cele şase confruntări cu Begu de până acum, în 2007 cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2, în 2016 în sferturile turneului de la Madrid, cu 6-3, 0-6, 6-1, şi în 2016 în primul tur la Wuhan, Irina abandonând la scorul de 6-3, 2-0.

Citiţi şi:

Simona Halep. Când va disputa românca finala de la Shenzhen, în compania Katerinei Siniakova

LIVE Maria Sarapova. Maria Şarapova LIVE, meci greu în semifinale la Shenzhen. Rusoaica e de NERECUNOSCUT

Simona Halep. Cristian Tudor Popescu, reacţie neaşteptată după ce Halep a învins-o pe Begu

Simona Halep. Ce a spus Simona după victoria cu Begu. Reacţia când a auzit de Maria Şarapova

Setul 2: Victorie Halep. 6-1, 6-4

Halep - Begu, în setul 2: 5-4, Game Begu

Halep - Begu, în setul 2: 5-3

Halep - Begu, în setul 2: 4-3. Liderul mondial răspunde bine după momentul bun al Irinei Begu

Halep - Begu, în setul 2: 2-3. Irina Begu câștigă două game-uri la rând

Setul 2: 1-1. Halep are lovituri foarte sigure

Simona Halep îşi domină adversara categoric şi şi-a adjudecat primul set cu 6-1, în doar 30 de minute.

Cele două românce şi-au asigurat fiecare câte 43.663 dolari şi 110 puncte WTA, urmând să fie adversare pentru şasea oară în circuitul profesionist. Halep a câştigat de fiecare dată, în 2007 cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2, în 2016 în sferturile turneului de la Madrid, cu 6-3, 0-6, 6-1, şi în 2016 în primul tur la Wuhan, Irina abandonând la scorul de 6-3, 2-0.

Halep şi Begu sunt partenere la dublu, iar în semifinale vor juca împotriva cuplului Ana Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).

Simona Halep a câştigat titlul în proba de dublu la Shenzhen în 2015.

În semifinalele turneului din China s-a calificat joi şi rusoaica Maria Şarapova, după 6-3, 6-3 cu kazaha Zarina Dias, următoarea adversară urmând să fie o reprezentantă a Cehiei, Katerina Siniakova, deţinătoarea trofeului, sau Kristyna Pliskova.