Simona Halep și-a aflat adversara din "sferturile" de la Roland Garros

Simona Halep merge excelent la Roland Garros, iar sportiva de 27 de ani este favorită certă și în sferturile de finală ale competiției de la Paris.

Simona Halep va evolua în sferturile de finală de la Roland Garros cu o jucătoare de 17 ani, americanca Amanda Anisimova, locul 51 WTA.

Anisimova, care a câștigat US Open la juniori, n-a avut emoții cu Aliona Bolsova, pe care a învins-o clar în optimi, scor 6-3, 6-0. Amanda este în premieră în sferturile unui Grand Slam, a scris realitateasportiva.net.

UPDATE | CITEȘTE AICI PRIMA REACȚIE A SIMONEI HALEP!

Simona Halep a izbutit cea mai clară victorie a sa la Roland Garros, 6-1, 6-0 cu poloneza Iga Swiatek, în optimile de finală, după doar 45 de minute.

Simona Halep şi-a egalat cea mai categorică victorie la un turneu de Mare Şlem, reuşită în 2013, la US Open, cu Maria Kirilenko, și în 2014, la Australian Open, cu Katarzyna Piter.