Simona Halep a trecut uşor de Karolina Pliskova şi s-a calificat în sferturi la Montreal

Simona Halep, cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Karolina Pliskova (Cehia), favorită 14 şi poziţia 17 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului de la Montreal, dotat cu premii în valoare totală de 2.714.413 dolari.

Halep s-a impus după o oră şi şapte minute. În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Svetlana Kuzneţova (Rusia), cap de serie numărul 9 şi locul 11 WTA, şi Petra Kvitova, favorită 12 şi poziţia 13 în clasamentul mondial, scrie News.ro.

Pentru calificarea în sferturi de finală, Halep va primi 190 de puncte WTA şi un cec în valoare de 57.690 de dolari.

La ediţia precedentă de la Rogers Cup, Simona Halep a ajuns până în finală, unde s-a retras în setul decisiv cu Belinda Bencic.