SCANDALOS cum a pierdut Simona Halep meciul cu Konta. Ce s-a întâmplat la ultima minge a meciului

Simona Halep a fost învinsă de britanica Johanna Konta, scor 6-7 (2/7), 7-6 (7/5), 6-4, şi a ratat calificarea în semifinale la Wimbledon, al treilea Grand Slam anului, ratând şi şansa de deveni noul număr 1 mondial.

În setul decisiv s-a mers cap la cap, până la 2-2, când Konta a reuşit breakul, însă în cele din urmă britanica s-a impus, scor 6-4.

În ultimul set al partidei, Konta conducea cu 5-4 și 40-15 și avea două mingi de meci. Britanica a reușit să o fructifice pe prima, dar cu un mare ajutor din partea publicului.

Simona a trimis un rever lung, mingea a căzut aproape de linia de tușă, iar în momentul în care Konta a returnat, mai mulți spercatori au început să țipe. Vizibil deconcentrată, Simona a trimis apoi mingea în fileu făcând semn că e nemulțumită de cele întâmplate.

Arbitrul de scaun Kader Nouni n-a schițat însă niciun gest și Konta a devenit prima jucătoarea britanică în semifinalele de la Wimbledon după o pauză de 39 de ani, a descris faza Digisport.