România U21 debutează modest, cu un egal, 1-1, în fața Olandei

România U21 a făcut un meci bun împotriva Olandei la CE U21. Olanda a deschis scorul însă Andrei Ciobanu a egalat aproape imediat după o lovitură liberă executată formidabil de jucătorul Viitorului. România-Olanda s-a terminat la egalitate, scor care nu a creat vreun avantaj major echipei noastre naţionale.

Naționala U21 a României, antrenată de Adrian Mutu, a debutat cu un egal, scor 1-1 împotriva Olandei, la CE de tineret. Scorul partidei a fost stabilit la pauză

Elevii lui Adi Mutu au intrat la egalitate la pauză după golul fabulos înscris de Andrei Ciobanu.

În cea de-a doua repriză Olanda a continuat să domine însă românii au ratat o ocazie uriașă prin Alex Pașcanu iar în ultimele minute tricolorii au presat careul batavilor căutând victoria iar Andrei Ciobanu a mai ratat o ocazie imensă în prelungiri.

În celălalt meci al grupei Germania a învins Ungaria cu 3-0.

Olanda a dominat la capitolul posesie însă românii au încercă să contracareze.

Căpitanul, tricolorilor, Marius Marin a fost avertizat în prelungirile primei reprize.

ROMÂNIA U21: A. Vlad - Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu, Boboc - Olaru, M. Marin - A. Ciobanu, Moruţan, Măţan - G. Ganea
REZERVE: Aioani, Eşanu, Chindriş, Drăguşin, Vlădoiu, Opruţ, Oaidă, Dulca, Itu, Cîmpanu, Oct. Popescu, Ad. Petre
SELECŢIONER: Adrian Mutu

OLANDA U21: Scherpen - Zeefuik, Schuurs, Teze, Bakker - Reis, De Wit, Koopmeiners - Lang, Boadu, P. Kluivert
REZERVE: Bijlow, Paes, Botman, Kadioglu, Doekhi, Gakpo, Malacia, Ekkelenkamp, Geertruida, Brobbey, Harrou, Dilrosun
SELECŢIONER: Erwin van de Looi

Stadion: Bozsik Arena (Budapesta, Ungaria)
Arbitru: Sandro Scharer

În celălalt meci al grupei Germania înfruntă Ungaria.