Romania a ratat prezenţa în finala Campionatului European la handbal feminin. Rusia - Romania 28-22

Romania a ratat prezenţa în marea finală de la Campionatul European din Franța. Rusia s-a impus în semifinale, 28-22.

Naţionala României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 28-22 (16-15), vineri, la Paris, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Romania joacă duminică pentru medalia de bronz.

UPDATE 7: FINAL. Romania a fost învinsă la 6 goluri diferenţă. Rusia - Romania 28-22

UPDATE 6: Rusia - Romania 25-19, min. 48

UPDATE 5: Rusia face 21-18, min. 42

UPDATE 4: Makeeva marchează, noi ratăm ultimul atac, iar Rusia e în avantaj la pauză: 16-15.

UPDATE 3: Handbal superb la Paris. Rusia înscrie de la 7 metri și scorul e acum 11-10 pentru România

UPDATE 2: Rusia e pentru prima oară în avantaj: 5-4, minutul 10.

UPDATE 1: Crina Pintea este eliminată pentru două minute, iar Rusia face imediat 4-4. Suntem în minutul 8!

Considerată cea mai bună handbalistă a lumii, Cristina Neagu a suferit o ruptură de ligamente încrucișate pe finalul meciului cu Ungaria. Cristina a rămas în Franța, pentru a fi alături de colege, cărora le-a transmis mesaje de încurajare.

În locul Cristinei Neagu, a fost convocată Bianca Bazaliu, de la CSM București. Convocarea nu este întâmplătoare. Bianca a jucat foarte bine la Turneul Carpați, acolo unde echipa a doua a României s-a impus chiar în fața Rusiei, 25-24.