România, învinsă categoric de Danemarca, la debutul în preliminariile CM Under-21 din 2017

Naţionala României a pierdut categoric în faţa echipa Danemarcei, cu scorul de 26-15 (10-11), vineri, în Sala Trivale din Pitești, la debutul în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din 2017.

Tricolorii au făcut o primă repriză bună, terminând în avantaj, 11-10, dar au evoluat catastrofal după pauză, iar danezii s-au impus la o diferență de 11 goluri, anunţă Agepres.

România a condus cu 2-0 (min. 5), 3-1 (6), 8-6 (21), 9-7 (24) și 11-9 (30), scorul la pauză fiind de 11-10.

Danemarca avea 18-15 în minutul 45, iar tinerii jucători români nu au mai înscris niciun gol în ultimul sfert de oră al partidei, încasând opt.

Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au marcat Robert-Dorin Gal (2 goluri), Alex Mihai Dascălu (1), Leonard Ștefan (3), Roland Thalmaier (1), Vencel Csog (3), Octavian Bizău (3), Constantin-Bogdan Mănescu (2).

Golurile danezilor au fost înscrise de Christian Olesen (8), Nikolaj Enderleit (2), Tobias Joergensen (3), Frederik Ladefoged Blazejewicz (3), Hans Aaron Mensing (3), Nikolaj Laeso Christensen (1), Jacob Mikkelsen (1), Lasse K. Nikolajsen (1), Emil Bergholt (2), Mads-Peter Lonborg Poulsen (1), Jens Svane Peschard (1).

Meciul s-a desfășurat în fața a 1.100 spectatori și a fost arbitrat de muntenegrenii Miljan Vesovic și Novica Mitrovic, delegat EHF fiind austriacul Christian Kaschuetz.

În prima partidă a turneului de la Pitești, Suedia a surclasat Bulgaria cu 44-14.

Sâmbătă sunt programate partidele România — Suedia (16,00) și Bulgaria — Danemarca (18,00).

Doar prima clasată în grupă se va califica la turneul final.