România a învins Spania, scor 22-20, în grupa principală I la CE de handbal feminin

Paula Ungureanu

Naţionala de handbal feminin a României a învins, luni, la Debrecen, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 22-20 (9-14), în a doua partidă din grupa principală I a Campionatului European.

Cu Spania, tricolorele şi-au jucat ultima şansă, una infimă, de a continua drumul spre semifinale, şi pentru care s-au luptat cu îndârjire încă din debut, 2-3 (min. 5). Au urmat trei atacuri ratate de România, Paula Ungureanu reuşind să blocheze fiecare atac advers. Ţăcălie a dus scorul la 2-4 (min.9). Două minute mai târziu, Spania a reuşit egalarea, 5-5, iar apoi a preluat şi conducerea prin Mangue, 6-5, scrie Mediafax.ro.

Partida a continuat cu Spania la conducere, 11-8 (min. 20) şi 13-9 (min. 25), pentru ca la pauză tabela să arate 14-9, România având prea multe greşeli în ambele faze ale jocului. Singura remarcată după 30 de minute: portarul Paula Ungureanu.

La reluare, România a fost echipa care a dat "tonul", 14-13 (min. 38), reuşind egalarea în minutul 47, 17-17, prin Brădeanu. Cristina Neagu a adus avantajul, 17-18 (min. 49), iar ultimele 10 minute ale partidei au continuat sub semnul echilibrului, Ungureanu fiind din nou remarcată, în timp ce în atac tricolorele au irosit mingi preţioase (18-18, min. 53).

Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out un minut mai târziu. "Te duci şi tragi sus", i-a spus interului Adriana Ţăcălie, iar la reintrarea pe teren, Neagu a fost marcată imediat "om la om". Extrema Ardean-Elisei a înscris pentru 18-19 (min. 56), Barbosa a egalat imediat, 19-19, Brădeanu a readus avantajul, 19-20 (min. 57), iar Neagu a mărit la 19-21 (min. 58), obligând Spania să intre la time-out.

La revenirea pe teren, Ungureanu a bifat cea de-a 20 intervenţie, România a ratat atacul următor, dar Neagu a recuperat în defensivă şi s-a intrat la ultimul time-out, fetele având zâmbetul pe buze cu 30 de secunde înainte de final. Neagu a mai înscris o dată, 19-22, iar Barbosa a stabilit scorul final, 20-22, care menţine România în cursa pentru semifinale.